UPOV
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV)
Upravljanje vodama jedan je od temelja kvalitetnog suživota čovjeka i okoliša koji ga okružuje, dok je pročišćavanje otpadnih voda osnova održivog razvoja i zaštite okoliša.
Odvodnja pretežitog dijela grada Koprivnice riješena je mješovitim sustavom. Zajedničkim kanalskim sustavom odvode se otpadne vode iz kućanstva i industrije, kao i oborinske vode.
Dovođenje mješovitih otpadnih voda do lokacije uređaja za pročišćavanje otpadnih voda vrši se glavnim odvodnim kolektorom Koprivnica – Herešin.
Biološki uređaj za pročišćavanje otpadnih voda pročišćava otpadne vode do trećeg stupnja pročišćavanja, odnosno provodi uklanjanje ukupnog dušika i ukupnog fosfora i obrađuje i stabilizira suvišni mulj.
Priključna vrijednost Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda grada Koprivnice je 100 000 ES. Na Uređaju se vrši prethodna obrade otpadne vode, primarna obrada, biološka obrada i obrada mulja te daljnja obrada mulja na MID-MIX postrojenju.Prethodna obrada otpadne vode odvija se pomoću grube rešetke na kojoj se zaustavlja krupni otpad kao što su komadi drveća, krpe, lišće i plastični predmeti. Primarna, mehanička obrada otpadne vode provodi se u automatiziranom kompaktnom uređaju koji se sastoji od fine rešetke, pjeskolova i mastolova.
Postupci sekundarne, biološke obrade otpadne vode obuhvaćaju provedbu aerobnih, anoksičnih i anaerobnih postupaka u kojima mikroorganizmi razgrađuju sastojke s ugljikom, dušikom i fosforom iz otpadne vode. Sekundarna obrada otpadne vode provodi se u SB- reaktorima.
Povećan unos fosfora u prirodne vode glavni je uzrok eutrofikacije i stoga je važno ukloniti fosfor iz otpadnih voda prije njihovog ispuštanja u recipijent. Predviđenim tehničkim rješenjem koncentracija ukupnog fosfora nakon pročišćavanja ne prelazi 2 mg/l.
SBR tehnologija predstavlja diskontinuirani postupak biološke, sekundarne obrade gdje se u jednom reaktoru naizmjenično odvijaju različiti procesi ukupnog procesa obrade, kao što su punjenje, aerobne reakcije, anoksične, anaerobne reakcije, sedimentacija i dekantiranje pročišćene vode. Uslijed biološkog procesa razgradnje u SB-reaktorima nastaje suvišni mulj koji se vadi i transportira tlačnim cjevovodom do silosa za mulj u kojima se akumulira, zgušnjava, aerobno stabilizira i dehidrira centrifugom. Nakon toga, mulj s 25% čvrste tvari dalje se obrađuje u MID-MIX postrojenju pri čemu nastaje konačni produkt, inertni neutral s više od 85% suhe tvari. Konačni produkt – neutral je u obliku hidrofobnog materijala koji se pomoću trakastog transportera odvodi u silos i pakira u tzv. yumbo vreće. Neutral dobiven obradom mulja koristan je materijal koji se zbog hidro, termo i aktustičkih izolacijskih svojstava može iskorištavati u građevinskoj industriji ili odlagati na deponije.
Pročišćena voda ispušta se u vodotok Bistru. Najupečatljiviji podatak je svakako onaj da je u vodotokove, dok nije izgrađen UPOV, godišnje ispuštano oko 126 tona dušikovih spojeva i oko 66 tona fosfora. Sada su te vrijednosti smanjene na minimum. Naime, prije puštanja u rad UPOV-a, Bistra je bila u V. kategoriji vodotokova, a danas je u II. kategoriji. U njoj ponovno oživljava poznata lokalna flora i fauna. Posebno veseli pojava riba u njezinim vodama.