Prethodna obrada
Primarna obrada
Biofiltar za pročišćavanje zraka
Obrada fosfora
Biološka faza pročišćavanja
Obrada mulja
MID-MIX tehnologija
Prethodna obrada
Primarna obrada
Biofiltar za pročišćavanje zraka
Obrada fosfora
Biološka faza pročišćavanja
Obrada mulja
MID-MIX tehnologija
Automatizirani početak obrade otpadnih voda započinje grubom rešetkom. Automatska gruba rešetka ima zadaću separirati grube čestice koje su veće od 50mm. Na njoj se zaustavlja krupni otpad kao što su komadi drveća, krpe, lišće, plastični predmeti. Čišćenje separiranih krutih čestica odvija se automatski pomoću grabilice rešetke. Čišćenje se aktivira mjerenjem razine napunjenosti ispred i iza rešetke (mjerenje razlike).
Kako bi se tijekom zimskog rada spriječilo zaleđivanje ispusnog kanala za materijal s rešetke, kompletno je zatvorena i dodatno opremljena grijanjem. Ono se uključuje odnosno isključuje pomoću termostatske regulacije.
Mehanički predtretman
Prije nego što voda prijeđe prag biološke razine pogona, moraju se iz nje ukloniti tvari koje nisu biološki razgradive i koje bi mogle uzrokovati kvar na uređajima. U to prvenstveno spadaju tipični proizvodi za dnevnu uporabu i iz kućanstva (papir, tekstil, grubi kuhinjski otpadi, higijenski proizvodi, kozmetički štapići, filtri cigareta). Također se iz otpadne vode mora ukloniti pijesak i trunje, kako bi se spriječila njihova sedimentacija u biološkim reaktorima.
Mehanička obrada otpadne vode vrši se u automatiziranom, kompaktnom uređaju koji se sastoji od fine rešetke, pjeskolova i mastolova. Kompaktni uređaj za pročišćavanje sastoji se samo od jednog kućišta koji u sebi sadrži sve funkcijske jedinice.
Prolaskom kroz finu rešetku izdvajaju se sitniji otpaci. Uzduž valjkastog pjeskolova nalaze se otvori za aeraciju kroz koje se upuhuje zrak i koji izazivaju turbulencije kojima se odvajaju organske od anorganskih tvari. Na taj način separiraju se mineralni sastojci (pijesak, zemlja, strugotine). Istaloženi sastojci povremeno se putem pužnog transportera odvode iz pjeskolova u pravcu izlaznog pužnog transportera.
Separator za masnoće služi za separiranje lakih čestica koje su neizbježno sadržane u svim otpadnim vodama. U njih se ubrajaju masnoće iz hrane, mineralne masnoće, ulje, benzin, dizel, plivajuće mikročestice.
Biofiltar za pročišćavanje zraka
Zrak isisan iz kompaktnog postrojenja i crpne stanice dotoka se deodorira preko biofiltra tako da je zajamčen posve neutralan miris. Izveden je kao zasebna paketna jedinica s ispunom organskog materijala (usitnjena kora drveta) u kojem se zrak biološki pročišćava. Biološko pročišćavanje otpadnog zraka vrši se pomoću specijaliziranih mikroorganizama koji se nastanjuju na organskom podložnom materijalu. Pročišćeni zrak izlazi u atmosferu.
Obrada fosfora
Povećan unos fosfora u prirodne vode glavni je uzrok eutrofikacije. Eutrofikacija je proces povećanog prihranjivanja nekog vodenog sustava i stoga je važno ukloniti fosfor iz otpadnih voda prije njihovog ispuštanja u recipijent. Radi postizanja zakonski propisane količine fosfora koristi se polimerno sredstvo koje veže fosfor iz otpadnih voda i ugrađuje u flokulat mulja.
Biološka faza pročišćavanja
Zbog mješovitog sustava odvodnje i znatnih kolebanja količina i opterećenja otpadnih voda SBR tehnologija pokazala se kao optimalno rješenje. SBR tehnologije pročišćavanja jedna je od najučinkovitijih tehnologija biološke obrade otpadnih voda s izvanredno visokim učinkom pročišćavanja do 99%.
Svaki reaktor predstavlja zasebnu reaktorsku jedinicu u kojoj se odvijaju svi procesi biološkog pročišćavanja. SB-reaktori rade na principu aktivnog mulja. Pod pojmom aktivnog mulja podrazumijeva se mnoštvo mikroorganizama koji nastaju i šire se u biološkom reaktoru. Te mikroorganizme u biološki reaktor uglavnom unose same otpadne vode.
Biološka obrada odvija se u nekoliko faza. Prva faza je prihvat onečišćene otpadne vode, druga faza je faza naknadne reakcije. U drugoj se fazi izmjenjuju faza miješanja i faza aeracije. Miješanje sadržaja reaktora provodi se podnim miješalicama. Treća faza je faza sedimentacije. Rezultat procesa sedimentacije je točno odvajanje faza između pročišćene vode i istaloženog mulja na dnu. Pomoću mobilnog uređaja za dekantiranje T-oblika pročišćena voda se u četvrtoj fazi odvodi iz reaktora bez da se uskovitla istaloženi mulj. Čim se dostigne minimalna razina vode zaustavlja se odvođenje pročišćene vode i reaktor je spreman za ponovno punjenje otpadnom vodom, što predstavlja petu fazu biološkog pročišćavanja.
Obrada mulja
Na temelju biološkog procesa razgradnje te kemijskog procesa truljenja kao otpadni proizvod dobiva se suvišni mulj koji se vadi i transportira tlačnim cjevovodom do silosa za mulj.
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda grada Koprivnice posjeduje ukupno tri reaktora za mulj koji imaju zadaću pripremiti suvišni mulj za strojno isušivanje na centrifugi. U silosima se mulj akumulira, zgušnjava, aerobno stabilizira i dehidrira.
Daljnja obrada mulja MID-MIX tehnologijom
Na Biološkom uređaju za pročišćavanje otpadnih voda vrši se daljnja obrada mulja s 25% suhe tvari u MID-MIX postrojenju do konačnog produkta neutrala. Cilj neutralizacije otpada je promjena agregatnog stanja, smanjenje količine otpada i dobivanje materijala koji ima novu uporabnu vrijednost.
Konačni produkt, neutral je bijelo-sive boje, praškast i izrazito hidrofoban materijal koji se iz silosa solidifikata pakira u jumbo vreće.